Tepelné čerpadlo vzduch voda: stávka na istotu
Tento typ tepelného čerpadla je najbežnejším a v našich klimatických podmienkach s ohľadom na pomer cena/výkon aj najvyhľadávanejším. Zdrojom tepelnej energie je vzduch vonkajšieho prostredia, prípadne „odpadový vzduch“ z budov alebo priemyselnej výroby. Prednosťou tepelných čerpadiel vzduch – voda sú ich minimálne nároky na priestor, jednoduchá inštalácia a bezproblémová údržba.
Je najlepšie tepelné čerpadlo vzduch voda?
Otázka na ktorú existujú všetky odpovede. Najpresnejším tvrdením je ale skutočnosť, že na Slovensku patria tepelné čerpadlá vzduch voda k najčastejšie inštalovaným. Na ich prevádzku nepotrebujete veľký pozemok alebo priestor okolo domu. Viacero výrobcov čerpadiel tohoto typu sa môže pochváliť modelmi s nízkou hlučnosťou a pri správnej inštalácii rozhodne nebudete mať problém so susedmi kvôli hluku vonkajšej jednotky. Veľkou výhodou je ich schopnosť pracovať v reverznom režime a v letnom období fungovať ako chladenie.
Svoje uplatnenie nachádzajú pri kúrení a ohreve vody ako nízkoteplotné tepelné čerpadlá, s max. teplotou vody do 65st.C ale aj ako vysokoteplotné tepelné čerpadlá, ktoré dokážu vykurovaciemu systému dodávať horúcu vodu do teploty 80 – 85st.C. Takmer samozrejmosťou týchto tepelných čerpadiel je bivalentný režim, ktorý ponúka elektrický dohrev v prípade, že tepelné čerpadlo nedokáže zabezpečiť dostatočný ohrev vlastným kompresorom. Takáto situácia môže nastať pri extrémnych vonkajších teplotách, alebo zvýšených nárokoch na ohrev TÚV.
Tepelné čerpadlá vzduch voda sa vyrábajú v prevedení monoblok alebo ako splitové tepelné čerpadlá.
Tepelné čerpadlo vzduch-voda cena:
V porovnaní s tepelnými čerpadlami zem – voda alebo voda – voda, je počiatočná investícia pri tomto type tepelného čerpadla menšia a jeho dlhodobá prevádzka, ktorá pri správnej údržbe bez problémov dosahuje aj 20 rokov, je zárukou rýchlejšej návratnosti. Samotná cena tepelného čerpadla je ovplyvnená výberom konkrétnej značky, výkonom a konkrétnym typom použitia.
Tajomstvo fungovania tepelných čerpadiel vzduch – voda
Ako funguje tepelné čerpadlo vzduch voda? Základom je prenos tepelnej energie kvapalinou, ktorá má extrémne nízky bod odparovania. Tento na prvý pohľad zložitý ale pritom veľmi jednoduchý a efektívny proces prebieha v uzatvorenom okruhu jednotky tepelného čerpadla, kde prostredníctvom výparníka, kompresora, kondenzátora a škrtiaceho ventilu dochádza k cyklickému „transportu“ nízko potenciálnej energie vonkajšieho vzduchu na vyššiu, v procese vykurovania využiteľnejšiu tepelnú energiu. Tento proces je podrobnejšie vysvetlený tu.
Tepelné čerpadlo vzduch/voda dokáže takýmto spôsobom získať teplotu až 80st.C z vonkajšieho vzduchu, ktorý má teplotu napr. len 5st.C. Avšak na to, aby tento proces fungoval je nutné do systému pridať dodatočnú – zvyčajne elektrickú energiu. Množstvo spotrebovanej elektrickej energie, ktoré je potrebné na chod tepelného čerpadla je ale oveľa menšie ako vyprodukovaná tepelná energia.
Pomer medzi vyprodukovanou tepelnou energiou a spotrebovanou elektrickou energiou je vyjadrený koeficientom účinnosti tepelného čerpadla alebo COP. (Coeficient of performance). Čím je tento koeficient vyšší, tým menej elektrickej energie čerpadlo spotrebuje a tým vyššiu úsporu ponúka Vašej peňaženke.
Schéma tepelného čerpadla vzduch – voda:
Výhody a nevýhody tepelných čerpadiel vzduch – voda
O výhodách tepelných čerpadiel ale určite aj individuálnych nevýhodách by sa dalo písať viac, zhrnieme si ale tie základné:
Výhody:
- Jednoduchá a rýchla inštalácia
- Malé nároky na priestor
- Nízke investičné náklady v porovnaní s tepelnými čerpadlami typu zem – voda a voda – voda
- Nízke prevádzkové náklady
- Schopnosť kúrenia, ohrevu úžitkovej vody aj chladenia
- Svoje uplatnenie nájde ako tepelné čerpadlo pre rodinný dom, všeobecne v novostavbe, ale aj ako tepelné čerpadlo do starého domu
Nevýhody:
- S veľkou pravdepodobnosťou si tepelné čerpadlo nenainštalujete sami ale budete potrebovať odborníka, resp. firmu ktorá Vám tepelné čerpadlo osadí, spojazdní a bude vykonávať jeho pravidelný servis. Jedine tak sa vyhnete zbytočnému skráteniu jeho životnosti a zbytočným nákladom navyše.
- Vyššia spotreba elektriny (o 20-30%) ako u tepelných čerpadiel zem – voda
- Vyššia hlučnosť vonkajšej jednotky
- Slabší výkon pri nízkych teplotách
- V porovnaní s tepelnými čerpadlami zem – voda, častejšie servisné prehliadky
- Inštalácia, zapojenie tepelného čerpadla spravidla potrebuje chladiara a kúrenára