Ako využiť tepelné čerpadlá v kaskáde pre efektívne vykurovanie?

Tepelné čerpadlá sú v súčasnosti veľmi populárnou voľbou pre vykurovanie rodinných domov, budov aj priemyselných celkov. Ich schopnosť efektívne premieňať energiu z okolitého prostredia na teplo má veľký vplyv na znižovanie nákladov na kúrenie a ochranu životného prostredia. Kaskádové zapojenie tepelných čerpadiel posúva túto technológiu ešte ďalej, čo umožňuje dosiahnuť vyššiu účinnosť a flexibilitu pri vykurovaní väčších priestorov.

V tomto článku sa pozrieme na to, ako využiť tepelné čerpadlá v kaskáde pre efektívne vykurovanie. Preskúmame princíp fungovania kaskádového systému, jeho návrh a dimenzovanie, energetickú efektívnosť a úspory. Taktiež vám ukážeme praktické príklady využitia kaskády tepelných čerpadiel v rôznych typoch budov, od rodinných domov až po veľké bytové komplexy.

Princíp fungovania kaskádového systému tepelných čerpadiel

Kaskádový systém tepelných čerpadiel predstavuje inovatívny prístup k efektívnemu vykurovaniu a chladeniu väčších priestorov. Tento systém využíva viacero tepelných čerpadiel zapojených do série, čo umožňuje dosiahnuť vyššiu účinnosť a flexibilitu pri rôznych prevádzkových podmienkach.

Definícia kaskádového systému

Kaskádový systém tepelných čerpadiel je zapojenie viacerých jednotiek, ktoré spolupracujú na dosiahnutí požadovaného vykurovacieho alebo chladiaceho výkonu. Tieto jednotky môžu byť rôznych typov, ako napríklad vzduch-voda, zem-voda alebo voda-voda, v závislosti od dostupných zdrojov energie a požiadaviek danej aplikácie.

Tepelné čerpadlá v kaskádovom systéme na streche paneláku.

Výhody kaskádového zapojenia

Kaskádové zapojenie tepelných čerpadiel prináša niekoľko významných výhod. Medzi hlavné patrí zvýšená energetická účinnosť, keďže systém môže optimálne využívať jednotlivé jednotky podľa aktuálnej potreby. To má za následok nižšie prevádzkové náklady a menšiu záťaž na životné prostredie. Ďalšou výhodou je vyššia spoľahlivosť, pretože v prípade poruchy jednej jednotky môžu ostatné pokračovať v prevádzke.

Typy tepelných čerpadiel vhodné pre kaskádu

Pre kaskádové zapojenie sú vhodné rôzne typy tepelných čerpadiel. Najčastejšie sa využívajú tepelné čerpadlá typu vzduch-voda, ktoré sú flexibilné a jednoducho inštalovateľné. Tepelné čerpadlá zem-voda a voda-voda sú tiež vhodné pre kaskádové systémy, najmä v aplikáciách, kde je dostupný stabilný zdroj tepla z pôdy alebo podzemnej vody. Výber konkrétneho typu závisí od miestnych podmienok, požadovaného výkonu a energetickej efektívnosti celého systému.

Návrh a dimenzovanie kaskádového systému

Pri návrhu kaskádového systému tepelných čerpadiel je dôležitá projektová príprava - správne dimenzovanie, ktoré zabezpečí optimálnu účinnosť a úsporu nákladov. Tento proces zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť efektívne vykurovanie vášho objektu.

Určenie celkovej tepelnej záťaže budovy

Prvým krokom pri návrhu kaskádového systému je presné určenie celkovej tepelnej záťaže budovy. To zahŕňa výpočet tepelných strát cez steny, okná, strechu a podlahu, ako aj zohľadnenie vnútorných tepelných ziskov. Pri zateplených budovách môžete dosiahnuť výrazné zníženie tepelnej záťaže. Napríklad, v jednom prípade sa po rekonštrukcii a zateplení bytového domu podarilo znížiť návrhové teploty vykurovacej vody z 80/60 °C na 51/40 °C, čo malo za následok významné zvýšenie účinnosti tepelných čerpadiel [1].

Kaskádové zapojenie tepelných čerpadiel predstavuje efektívne vykurovanie pre väčšie priestory.

Výber vhodného počtu a výkonu tepelných čerpadiel

Po určení tepelnej záťaže je potrebné zvoliť správny počet a výkon tepelných čerpadiel. Kaskádové systémy umožňujú flexibilné kombinovanie rôznych výkonov, od 3 kW až po 16 kW jednotky. Napríklad, pre bytový dom po rekonštrukcii sa ukázalo ako optimálne použitie troch tepelných čerpadiel s celkovým menovitým výkonom 44,4 kW, čo pokrylo približne 91 % tepelnej straty domu [2]. Takéto riešenie dokázalo zabezpečiť až 97 % celkovej potreby tepla budovy.

Pri výbere tepelných čerpadiel je dôležité zohľadniť aj ich výkonové číslo (COP) pri rôznych prevádzkových podmienkach. Moderné tepelné čerpadlá typu vzduch/voda môžu dosahovať ročné výkonové číslo až 3,2, čo znamená významnú úsporu energie v porovnaní s konvenčnými systémami vykurovania [3].

Energetická efektívnosť a úspory pri kaskádovom zapojení

Kaskádové zapojenie tepelných čerpadiel predstavuje inovatívny prístup k efektívnemu vykurovaniu, ktorý prináša významné úspory energie a nákladov. Tento systém umožňuje dosiahnuť vyššiu účinnosť a flexibilitu pri vykurovaní väčších priestorov.

Porovnanie účinnosti s konvenčnými systémami

Tepelné čerpadlá v kaskádovom zapojení dosahujú výrazne vyššiu účinnosť v porovnaní s konvenčnými vykurovacími systémami. Zatiaľ čo bežné plynové kotle majú účinnosť okolo 98%, tepelné čerpadlá môžu dosiahnuť účinnosť až 187% [1]. To znamená, že na každý spotrebovaný 1 kW elektrickej energie dokážu vytvoriť 3 až 6 kW tepelnej energie [2]. Táto vysoká účinnosť sa prejavuje v značných úsporách na nákladoch za energie.

Optimalizácia prevádzky a zníženie prevádzkových nákladov

Kaskádové systémy umožňujú optimalizovať prevádzku tepelných čerpadiel podľa aktuálnych potrieb. Vďaka tomu môžete dosiahnuť zníženie nákladov na energiu až o 70% [3]. Kľúčovým faktorom je správne nastavenie a regulácia systému. Optimalizáciou vykurovacieho systému a znížením výstupnej teploty vykurovacej vody o 5 °C môžete zvýšiť sezónny koeficient výkonu (SCOP) až o 10% [4].

Návratnosť investície do kaskádového systému

Napriek vyšším počiatočným nákladom sa investícia do kaskádového systému tepelných čerpadiel môže vrátiť pomerne rýchlo. Návratnosť investície sa pohybuje v rozmedzí 5 až 8 rokov v závislosti od typu tepelného čerpadla a konkrétnych podmienok inštalácie [5]. Pri správnom návrhu a prevádzke môže byť návratnosť dokonca kratšia, najmä v prípade väčších objektov s vysokou spotrebou energie na vykurovanie.

Praktické príklady využitia kaskády tepelných čerpadiel

Kaskádové systémy tepelných čerpadiel nachádzajú široké uplatnenie v rôznych typoch budov, od bytových domov až po priemyselné objekty. Ich flexibilita a efektívnosť prinášajú významné úspory energie a nákladov.

Bytové domy a administratívne budovy

V bytových domoch a administratívnych budovách sa kaskádové systémy tepelných čerpadiel osvedčili ako účinné riešenie pre vykurovanie a chladenie. Napríklad v obci Margecany sa tri bytové domy rozhodli pre inštaláciu tepelných čerpadiel vzduch-voda. Napriek tomu, že išlo o staršie budovy zo 70. rokov s vysokoteplotnými rozvodmi, systém dokázal efektívne fungovať. Po troch mesiacoch prevádzky došlo k zníženiu mesačných nákladov na teplo a ohrev vody v priemere o 35% [1]. Celkové ročné úspory na nákladoch za teplo a teplú vodu dosiahli až 60% [2].

Hotely a ubytovacie zariadenia

Hotely a ubytovacie zariadenia majú špecifické požiadavky na vykurovanie a chladenie, ktoré kaskádové systémy tepelných čerpadiel dokážu efektívne splniť. Tieto systémy sú schopné zabezpečiť súčasne vykurovanie, chladenie a prípravu teplej úžitkovej vody. V hotelových aplikáciách sa využívajú najmä kaskádové systémy, ktoré kombinujú tepelné čerpadlá voda-voda s tepelnými čerpadlami vzduch-voda. Takéto riešenie umožňuje dosiahnuť vysokú účinnosť a flexibilitu prevádzky.

Priemyselné objekty a výrobné haly

V priemyselných objektoch a výrobných halách sa kaskádové systémy tepelných čerpadiel uplatňujú najmä vďaka ich schopnosti dosiahnuť vysoké výkony. Napríklad, kaskádovým zapojením tepelných čerpadiel Vitocal 300-G možno dosiahnuť vykurovací výkon až 589 kW [3]. Pre ešte väčšie priemyselné aplikácie je možné využiť veľké tepelné čerpadlá, ako napríklad Vitocal 300-G/-W Pro, ktoré v kaskádovom zapojení dokážu poskytnúť výkon až 1450 kW [4]. Tieto systémy sú vhodné aj pre veľké obchodné centrá, dátové centrá a objekty miestnej správy.

Záver

Kaskádové systémy tepelných čerpadiel predstavujú prevratné riešenie pre efektívne vykurovanie a chladenie rôznych typov budov. Ich schopnosť optimalizovať prevádzku podľa aktuálnych potrieb má značný vplyv na zníženie spotreby energie a prevádzkových nákladov. Vďaka flexibilite a vysokej účinnosti sa tieto systémy stávajú čoraz populárnejšou voľbou pre bytové domy, hotely, administratívne budovy aj priemyselné objekty.

Správny návrh a dimenzovanie kaskádového systému sú kľúčové pre dosiahnutie maximálnych úspor a návratnosti investície. Hoci počiatočné náklady môžu byť vyššie, dlhodobé prínosy v podobe nižších účtov za energie a menšej záťaže na životné prostredie robia z tejto technológie atraktívnu možnosť pre moderné vykurovanie. Keďže sa tepelné čerpadlá neustále vyvíjajú, môžeme očakávať ďalšie zlepšenia v ich účinnosti a využití v budúcnosti.

 

Referencie

[1] - https://www.wentor.sk/instalacia-tepelnych-cerpadiel-v-kaskade/

[2] - https://www.zatopime.cz/kaskadova-cerpadla

[3] - https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/27362-kaskada-tepelnych-cerpadel-na-fasade-bytoveho-domu

[4] - https://www.viessmann.sk/sk/rady-a-tipy/technologia-a-systemy/tepelne-cerpadlo.html

[5] - https://www.vaillant.sk/rady-a-informacie/nase-technologie/tepelne-cerpadla/technologia-tepelneho-cerpadla/

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz